Endodoncie

NAŠE SLUŽBY

Endodoncie

Indikace k endodontickému ošetření zubu

Endodontické ošetření je indikováno u hlubokého kazu, kdy proces přechází do dřeně a následně do periodontu. Zanícený paranazální vaz v periodontální štěrbině se postupně rozpadá, dásně kolem vrcholu jsou nasyceny hnisem, který se šíří do periostu. Zub se kvůli tomu uvolní, a pokud se paradentóza neléčí, čištění kanálků nepomůže a bude nutné jej zcela nebo částečně odstranit.

Dalšími indikacemi pro zásah jsou zlomenina nebo dislokace zubu a příprava na protetiku kovovou keramikou. Aby kořen udržel protézu, zavede endodontista do kanálků čepy, které podporují zubní stěny, a rovnoměrně na ně rozloží zátěž.

Endodoncie je kontraindikována, pokud je periodont ztenčený nebo koronální část je zničena a nelze ji obnovit. Čištění a ošetření jsou také kontraindikovány u onemocnění ústní sliznice v akutní nebo chronické formě a pokud je přístup k nemocnému zubu obtížný a kanály je technicky obtížně ošetřit.

Endodoncie 1 Kanálku

Reendodoncie 1 Kanálku

Fáze endodontické terapie

Před léčbou endodontista zhodnotí, zda je dřeň nebo zubní „dužina“ živá, určí ústí kořenových kanálků a stav periodontu. Předepíše tepelný test, elektroodontodiagnostiku, rentgen nebo 3D diagnostiku. Na základě výsledků vyšetření se rozhodne, zda lze dřeň zachránit, nebo bude muset být odstraněna a zda bude účinné pouze endodontické ošetření nebo je potřeba odstranit kořen či celý zub.

V endodoncii se rozlišuje konzervativní a chirurgická léčba. Endodontista volí metodu podle toho, jak bude snazší přístup do dřeňové komory. Při konzervativním přístupu zavádí nástroj přes korunku, při chirurgickém přístupu – přes apikální část. Aby se k ní dostal, prořízne dáseň a odlupuje sliznici.

 

V závislosti na patologii se také mění specifika endodoncie:

  • Komplikovaný kaz. Zubní lékař otevře karyózní dutinu, vyčistí ji po vrstvách od zničené skloviny a ošetří antiseptickými roztoky. Pokud je koronální část vážně poškozena, je na její místo umístěna protéza.
  • Pokud je dřeň zanícená, ale není mrtvá, specialista ji přímo nebo nepřímo pokryje hydroxidem vápenatým. V prvním případě se obnaží a nanese se lékařská pasta, která vytvoří novou ochrannou vrstvu neboli dentinový „můstek“. Ve druhém se promyje zubní kaz a na jeho dno se nanese pasta bez otevření dřeňové komory, kde se nachází zubní „dřeň“. Pokud je zničena, endodontista ji odstraní nebo amputuje poškozené místo.
  • Při zánětu parodontálních tkání se kolem apexu hromadí hnis, který vytéká ze zaníceného kořene. Endodontista zavede nástroje do dřeňové komory, odstraní z ní hnisavé hmoty a vypláchne ložisko infekce.

Po ošetření a očištění se kořeny naplní výplňovým materiálem – gutaperčovými čepy a pastami.

 

 

REZERVACE

Zarezervujte si termín

Pokud hledáte kvalitní zubní péči, neváhejte nás kontaktovat a objednat se na konzultaci. Těšíme se na setkání s vámi a pomoci vám získat zdravý a krásný úsměv!

Máme otevřeno:

Pondělí – Pátek

Sobota

Neděle

Appointment

Zarezervujte si termín

Potřebujete kvalitní zubní péči? Navštivte naši ordinaci na adrese Jablonecká 712 v Praze. Naše zkušené a přátelské zubaře vám poskytnou nejlepší péči pro vaše zuby.

Máme otevřeno:

Monday – Friday

Saturday

Sunday

Potřebujete kvalitní zubní péči? Navštivte naši ordinaci v Praze. Naše zkušené a přátelské zubaře vám poskytnou nejlepší péči pro vaše zuby.

Kontakt

Adresa

Jablonecká 712, 190 00 Praha 9 – Prosek

Potřebujete kvalitní zubní péči? Navštivte naši ordinaci v Praze. Naše zkušené a přátelské zubaře vám poskytnou nejlepší péči pro vaše zuby. 

Adresa

Jablonecká 712, 190 00 Praha 9 – Prosek